28. května 2024

Průmysl 5.0 – renesance lidského potenciálu

Moderní podnikání čelí obrovskému tlaku – je potřeba neustále inovovat. Jsme svědky revolučních změn. Průmysl 4.0 přinesl do firemních procesů automatizaci a digitalizaci. Než jsme se stačili rozkoukat, je tu Průmysl 5.0. Pojďme si říct, co si pod tím představit a jak nový trend nejen zpovzdálí sledovat.

Lidský kapitál jako nedocenitelný zdroj

Koncept Průmyslu 5.0 nabízí novou perspektivu na roli technologií a člověka ve firmě. Staví na dosavadních technologických inovacích, ale zároveň jde o krok dál – klade důraz na harmonickou interakci a spolupráci mezi lidmi a technologiemi. Využívá přitom superschopnosti obou táborů – zatímco technologie umí zpracovávat obrovské objemy dat, analyzovat a automatizovat rutinu, člověk disponuje nezměrnou silou vlastní kreativity a schopností řešit složité úkoly. Evropská komise ve svém dokumentu „Industry 5.0: A Transformative Vision for Europe“ uvádí, že jde o posun k „mnohostrannému chápání kapitálu lidského, přírodního i finančního“.


Průmysl 5.0 apeluje na lídry, CEOs a CIOs, aby pochopili, že právě toto propojení je klíčové pro udržení konkurenceschopnosti na trhu. Nejde tedy jen o to, že rosteme dál v automatizaci a hledáme způsob, jak vydělat více a v kratším čase. Nyní hledáme především cesty udržitelnosti.

Už neplatí, že nám „AI bere práci“

Když se objevila AI a začal se skloňovat její potenciál v podnikání a průmyslu, společností rezonovaly obavy: „Umělá inteligence nám vezme práci“. Průmysl 5.0 ale poukazuje na to, že reálné směřování je zcela odlišné. Hlavním pilířem Průmyslu 5.0 je integrace lidské práce do moderních technologických procesů.

Otázka zní: Jak pomocí technologií podpořit lidskou kreativitu?

Zatímco dříve bylo cílem digitální transformace maximalizovat efektivitu a minimalizovat lidský zásah, dnes hledáme cesty, jak technologiemi podpořit lidskou kreativitu, nastartovat proces inovací a podpořit tým v tom, aby efektivněji řešil náročné úkoly.


Průmysl 5.0 zdůrazňuje, jak důležitá je úloha každého zaměstnance, jak hledat a objevit potenciál týmu a jak podpořit růst nejen firmy jako celku, ale i jejích lidí. Dá se říct, že tak trochu pomáhá hasit to, co napáchal jeho předchůdce – Průmysl 4.0. Pomáhá minimalizovat dopady automatizace na pracovní místa a naopak podporuje tvorbu nových pracovních míst, u kterých je kladen důraz především na lidské dovednosti, kreativitu, komunikaci – zkrátka to, v čem nás stroje a AI nenahradí.

Jak Průmysl 5.0 podporuje integraci lidí do světa moderních technologií?

  • Pomocí strategického plánování a prostřednictvím investic do technologií, které právě harmonickou spolupráci obou světů podporujíumělá inteligence, robotika, analytika dat, IoT, AR a VR

  • Podporou rozvoje dovedností a nových schopností lidí ve firmě

  • Zvýšeným důrazem na rozvoj kreativity – například vytvořením prostředí, kde budou mít lidé kapacity (mimo jiné i časové) na kreativní práci

  • Umožněním flexibility v práci, tedy toho, že lidé budou moci pracovat odkudkoliv a kdekoliv a zároveň tak podporovat work-life balance

Průmysl 5.0 a jeho poslání: Technologický pokrok nás neohrožuje

Hlavním poselstvím Průmyslu 5.0 je to, že by se lidé neměli cítit ohroženi technologickým pokrokem. Naopak. Měli by vnímat, že jsou technologie využívány k podpoře kreativního myšlení a k rozvíjení schopností a uvolňování kapacit pro řešení sofistikovaných úkolů.

Firmy a organizace by v duchu konceptu Průmyslu 5.0 měly aktivně podporovat integraci lidí do světa moderních technologií tím, že budou vytvářet prostředí, které podporuje lidskou kreativitu, rozvoj dovedností, vzdělávání, ale zároveň jim k takovému rozvoji dá dostatečný prostor.

Zaujal vás náš článek? Trendy ze světa IT a technologií pro vás budeme dál sledovat. Na našem blogu pravidelně sdílíme novinky z oblasti firemních aplikací, umělé inteligence a dalších témat, která v našem okolí i celé společnosti rezonují.

DEJME SE DO TOHO

Začněte digitalizovat už dnes

Digitalizace podpoří vaše podnikání a podpoří váš úspěch